LAMPA NAFTOWA

szkło, metal, knot,
wyrób fabryczny,
,

Lampa naftowa typu wiszącego. Składa się ze szklanego baniastego pojemnika na naftę, palnika wykonanego z blachy, szklanego cylindra oraz wieszaka, na którym mocowana jest tarcza odblaskowa. Pojemnik na naftę przewężony pośrodku, opasany jest z tyłu i po bokach sprężystą taśmą metalową, w której od przyściennej strony mocowany jest wieszak uformowany na kształt wrzeciona z grubszego pręta. Środkiem na wieszaku mocowana jest okrągła blaszana tarcza stanowiąca płaszczyznę odbijającą ogień. Na pojemniku za pomocą gwintu mocowany jest metalowy palnik z kanałem knotowym i małym pokrętłem do podnoszenia i opuszczania knota. Kanał knotowy opasany jest wąska taśmą metalową stanowiąca barierę dla szklanego cylindra, który dolnym końcem wetknięty jest do wewnątrz, także pokrywa się z tym miejscu z wystającym kopulastym kominkiem zaopatrzonym w wąski otwór, poprzez którye wychodzi knot. Lampę można było zawieszać na ścianie lub ustawiać.