KREDENS (serwantka) – MK-8375 E

ok. 1930 r.
Kujawy, kujawsko-pomorskie, Lubraniec, Rogoźno,
wys.195cm (w tym grzebień 23cm, szer.106 cm, głęb. 39 cm
drewno sosnowe, drewno bukowe, bejca, politura,
wyrób stolarski, rzeźbienie,
,

Mebel o jednolitej konstrukcji, front w jednej płaszczyźnie, część górna zamykana drzwiczkami dwuskrzydłowymi z szybkami. Otwory o wewnętrznych krawędziach wycinanych w esownice. Ponad drzwiczkami profilowany gzyms, pod którym ornament jajownika. Nad gzymsem ozdobny grzebień. Wewnątrz części górnej jedna półka z wrąbkami. Pośrodku dwie szufladki umieszczone na jednym poziomie. Część dolna zamykana dwuskrzydłowymi drzwiczkami z płycinami. Po środku płyciny wypukłe profilowane koło. Po obu stronach wzdłuż pionowych krawędzi kredensu pilastry. Mebel poddany pracom konserwatorsko-restauracyjny w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanej w 2018 r. na realizację zadania pn. „Pozwólmy przetrwać. Konserwacja 23 zabytkowych mebli z 1. poł. XX w.”. Subwencja przyznana z programu „Wspieranie działań muzealnych”, przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.