KOSIARKA LANZ LHR 45

Heinrich Lanz AG,
lata 20-te XX wieku
z majątku Sierzchowo, kujawsko-pomorskie, Kujawy,
rozstaw osi kół 138cm, średnica koła 80cm, dł.ramienia 152cm.
żelazo,
wyrób fabryczny,
,

Kosiarko-żniwiarka, ciągnięta przez konie firmy Lanz. Składa się z systemu napędowego i nożycowo-tnącego. Zespół nożycowo-tnący (listwa z nożycami, wykonującymi ruchy posuwisto-zwrotne na belce z nieruchomymi palcami) połączony jest systemem trybów i wałów przegubowych z kołami biegowymi i napędzany przez nie. Zespół nożycowo-tnący można za pomocą dźwigni ustawiać pionowo w stosunku do podłoża (na czas dojazdu na pole) lub równolegle do podłoża (w czasie pracy). Oryginalnie kosiarkę zaopatrzono jedynie w odgarniacz (deskę na końcu listwy tnącej, zgarniającą pokos przed następnym przejazdem kół). Ażeby używać jej także do sprzętu zbóż, dorobiono drewnianą konstrukcję, na której gromadził się pokos. Po zebraniu większej ilości zboże ściągano w większych wiązkach, z których następnie formowano snopki. Kosiarkę obsługiwały przed dwie osoby – jedna kierowała, druga zajmowała się zespołem nożycowo-tnącym. Na prawym końcu belki umieszczono odgarniacz ustawiony tak, by zgarniać skoszoną trawę w pokosy. Siedzisko nie jest oryginalne.