Grafika “Żywot Świętej Katarzyny Sieneńskiej”

Jode Pieter de (1570/73-1634), Vanni Francesco (1563-1610), Florami Mateo,
1597 r.
Niderlandy,
wys. 222 mm, szer. 287 mm (karta: 262 x 326 mm)
papier,
miedzioryt,
święta, kobieta, Madonna, Jezus, Chrystus, śmierć, anioł,
MK-5298 S

Jedenasta z cyklu Vita, mors, gesta et miracula quaendam selecta B. Catherinae Senensis rycina wykonana przez Pietera de Jode według rysunku Francesco Vanni. Projekty przygotowane do tego zbioru wydanego przez Mateo Florami w 1597 r. w Sienie, zachowały się w Museum Albertina w Wiedniu. Ilustracja żywotu Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dominikanki, mistyczki i stygmatyczki żyjącej w 2. poł. XIV w. Kompozycja składająca się z trzech scen, w przypadku kompletnej odbitki opatrzonych inskrypcjami. Po lewej widoczna postać św. Katarzyny na łożu śmierci ze stygmatami na dłoniach. Znaki męki Chrystusa otrzymała, modląc się pod figurą Chrystusa w 1375 r. W części środkowej ryciny wyobrażony został moment przyjęcia świętej przez Matkę Boską, za którą widoczny jest Chrystus Tronujący. Głowę mistyczki zdobią trzy korony symbolizujące męczeństwo, czystość i chwałę niebios – atrybuty rzadko występujące w kompozycjach hagiograficznych. Po prawej stronie przedstawiony został Tommaso Caffarini, hagiograf, autor pism o życiu, śmierci i cudach św. Katarzyny Sieneńskiej.