Grafika “Zdjęcie z krzyża”

Rijn Rembrandt van (1606-1669),
płyta 1633 r., odbitka 1985 r.
Amsterdam, Holandia,
wys. 520 mm szer. 400 mm, (karta: 577 x 477 mm)
papier,
akwaforta,
Biblia, Nowy Testament, Jezus, Chrystus, pasja,
Sygn. z płyty, pod przedstawieniem, pośrodku: Rembrandt. f. cum. pryvl. 1633.
MK-5142 S

Odbitka z oryginalnej, drugiej płyty z 1633 r. w stanie piątym, wykonana w 1985 r. Grafika według obrazu własnego Rembrandta z ok 1632-1633, znajdującego się obecnie w Alte Pinacothek w Monachium. Pierwsza płyta, nad którą pracował artysta została przez niego odrzucona, mimo wielu poprawek nad fragmentami, które zostały zniszczone przez kwas podczas trawienia. Obraz jak i sztych są hołdem, jaki oddał Rembradt pracy Rubensa z 1611-1614 z katedry w Amsterdamie, a którą znał z ryciny Lucasa Voorstermana. Zarówno grafika z przedstawieniem dzieła Rubensa jak i Rembradta zostały wydane przez Hendricka van Ulenborcha. Sztych ilustruje scenę zdjęcia z krzyża ciała Chrystusa, nie opisywaną lecz wspominaną przez Ewangelistów (Mt 27,57-61; Mk 15,42-47; Łk 23,50-54; J 19,38-42). Rembrandt przedstawił moment opuszczania Jezusa na pasach płótna. Podtrzymywane przez mężczyzn ciało odbierane jest przez stojących u stóp krzyża. Postać starszego mężczyzny w bogatym stroju, z orientalnym nakryciem głowy, wspartego na lasce to Józef z Arymatei. W prawym dolnym narożu kompozycji artysta ukazał Maryję, matkę Jezusa, której towarzyszą Maria Magdalena i św. Jan. W ciemnej przestrzeni za krzyżem, pod drabiną na której stoją dwaj mężczyźni zarysowana została postać Marii matki Józefa. W tle nocnej sceny rozświetlanej jedynie przez jasne promienie schodzące z góry na grupę przy krzyżu, widoczne są fragmenty architektury miejskiej.