Grafika “Wizja św. Hieronima

Pasqualini, Giovanni Battista (1595-1631), Guercino, Giovanni Francesco Barbieri (1591-1666) (według), Rossi Giovanni Giacomo de (1627-1691),
1621 r.
Włochy,
wys. 293 mm, szer. 242 mm (karta: 305 x 256 mm)
papier,
akwaforta,
święty, mężczyzna, starzec, anioł,
na komp. l. d. Jo. Franciscus. inv centeria; na komp. p. d. Jo. Bapta pasqualinus deli et sculpsit Rome; marg. l. d. Jo. Jacomo de Roßi formis Romae 1642. alla Pace; marg. p. d. Supm pmissu
MK-5290 S

Rycina wykonana przez Giovanni Battista Pasqualiniego na podstawie obrazu Guercina z 1620 r. Wizja św. Hieronima znajdującego się obecnie w zbiorach Musée du Louvre w Paryżu. Wydana w Rzymie przez Giovanni Giacomo de' Rossi i opatrzona stosowną inskrypcją, którą rozbudowano w późniejszych wydaniach o notę z datą roczną 1642. Przedstawienie św. Hieronima, któremu ukazuje się Anioł dmący w trąbę jest ilustracją wizji jaką miał podczas umartwiania się na pustyni. Święty zobaczył wówczas trąbę powietrzną oraz anioła zwiastującego dzień Sądu Ostatecznego. Guercino, a za nim Pasqualini przedstawili zarówno niebiańskiego wysłannika unoszącego się nad osłaniającym twarz Hieronimem jak i trąbę powietrzną wirującą na pustyni, umieszczoną na dalszym planie. Postaci towarzyszą też księga i czaszka, które odnoszą się do pokutniczego życia i dzieła św. Hieronima, tłumaczenia Pisma Świętego na język łaciński, Vulgaty.