Grafika “Widok Noorder Kerck”

Visscher Nicolas (1618-1709), Schut Pieter Hendericksz. (1618-1660),
ok. 1652-1660
Niderlandy,
wys. 246 mm, szer. 290 mm (karta: 268 x 295 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
weduta, miasto, kościół,
na komp. l. d. P.H.Schut fecit; na komp. p. d. N:Visscher excudit.
MK-4775 S

Rycina wykonana przez Nicolasa Visschera na podstawie rysunku Pietera Hendericksza Schuta. Odbitka stanu trzeciego płyty, po dodaniu sygnatur rytownika i projektanta oraz kilku postaci w dolnej części kompozycji. Sztych przedstawia Noorderkerk, Kościół Północny, wybudowany według projektu Hendricka de Keysera w Amsterdamie w latach 1620–1623. Jedna z pierwszych na świecie świątyń wzniesionych dla kalwinów, założona na planie oktogonu ze strukturą architektoniczną sugerującą w wyższych partiach układ krzyża greckiego. W Jordaan istniał już w tym czasie kościół protestancki, Westerkerk, jednak władze miejskie zadecydowały o wystawieniu drugiego, który zaspokoiłby potrzeby rosnącej gminy kalwińskiej. Noorderkerk stał się świątynią dla wszystkich, w przeciwieństwie do Kościoła Zachodniego, który odwiedzali majętni mieszkańcy miasta. Widok uchwycony przez Pietera Schuta ukazuje kościół od strony kanału Prinsengracht. Przy murze otaczającym budynek przedstawione zostały stragany. Tradycja handlu na Noordermarkt, na którym usytuowano Noorderkerk, pozostała żywa do dziś.