Grafika “Szydercą jest wino”

Bary Hendrick (1640-1707), Mieris Frans van (1635-1681) (według), Schenk Junior, Petrus (1693-1775),
1670 r.
Niderlandy,
wys. 288 mm, szer. 190 mm (karta: 290 x 192 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
Biblia, Stary Testament, mężczyzna, kobieta, sowa, świecznik,
marg. d. śr. F. van Mieris figuravit. 1664, HBary Sculp. 1670 / Petrus Schenk Iunior Excudit, chr. Pierson
MK-4477 S

Grafika wykonana na podstawie obrazu Fransa van Mierisa z 1664 r. pt De Wiin is een Spotter, wydana przez Petrusa Schenka Juniora z holenderskimi wersami autorstwa Christophera Piersona. Odbitka trzeciego stanu płyty po dodaniu noty o wydawcy. Sztych ilustruje sentencję zawartą w starotestamentowej Księdze Przysłów (Prz 20,1). Napomnienie zawarte w tym wersie, mówiące iż alkohol jest powodem swar i wszelkiego rodzaju szyderstw a pozostanie pod jego wpływem czy popadanie w nałóg świadczy o braku rozsądku, doskonale odnosiło się do sytuacji w Holandii w XVII w. Artysta zilustrował przysłowie sceną ukazująca mężczyznę, który nakłada śpiącej kobiecie garnek (najprawdopodobniej nocnik) na głowę, wytykając przy tym złośliwie język. Będąca pod wpływem wina dziewczyna siedzi przy stole, na którym leży przewrócony kielich oraz stoi butla i świeca, która rozświetla ciemne pomieszczenie. Na uchylonych drzwiach za szydercą siedzi sowa, symbol mądrości, w sugestywny sposób oddalona od pijackich żartów.