Grafika “Symboliczny pomnik Georgsa Zigismundsa Švandersa”

nieznany,
po 1784 r.
Niemcy,
wys. 284 mm, szer. 188 mm (karta: 310 x 210 mm)
papier,
miedzioryt,
portret, mężczyzna, starzec, pomnik, drzewo,
MK-321 S

Rycina okazjonalna upamiętniająca postać Georgsa Zigismundsa Švandersa. Do zbiorów MZKiD trafiła jako przekaz z Ogniska Kultury Plastycznej w 1956 r. wraz z innymi sztychami, które w okresie okupacji hitlerowskiej znajdowały się w prywatnych kolekcjach „Baltendeutschów” przybyłych z obecnych terenów Łotwy. Grafika przedstawia symboliczny pomnik w formie fragmentu kolumny dekorowanego wieńcem z liści lauru u podstawy i urną na szczycie. Na kanelowanym trzonie umieszczono owalny medalion z popiersiem starszego mężczyzny. Na podstawie monumentu siedząca postać zasmuconego starca z laską. Po prawej stronie wysoka wierzba, na której pniu rozpina się bluszcz. Zestawienie elementów przyrody, pomnika i człowieka przy nim podkreśla głęboki smutek i żal po odejściu sportretowanego w medalionie Georgsa Švandersa. Sztych wykonany prawdopodobnie krótko po 3 maja 1784 r., dacie śmierci, którą odnotowano na pierścieniu urny. Georgs Zigismunds Švanders (1727–1784) był prawnikiem, adwokatem sądu Kurlandii i członkiem Loży Masońskiej Trzy miecze na koronie w Jelgawie.