Grafika “Sybilla Delficka”

Leyden Lucas van (1494-1533), Pietersz Doen (1485-1546),
ok. 1530 r.
Niderlandy,
wys. 130 mm, szer. 85 mm (karta: 139 mm x 95 mm)
papier,
drzeworyt,
kobieta, chusta, korona cierniowa,
MK-5284 S

Rycina pochodząca z cyklu przedstawień Sybilli wydanego ok. 1530 r. w Amsterdamie przez Doena Pietersza. Na całość składało się siedem kart z przedstawieniami Sybill, scen ze Starego i Nowego Testamentu oraz personifikacji i alegorii w dekoracyjnym obramieniu architektonicznym. Na karcie szóstej, z której pochodzi Sybilla Delficka znajdowały się też wizerunki Sybilli Hellespontyckiej, personifikacje Umiaru i Obżarstwa oraz przedstawienia Koronowania cierniem i Chrystusa na krzyżu. Wieszczki oraz personifikacje zostały wykonane przez Lucasa van Leyden, autorem pozostałych przedstawień był Jacob Cornelisz van Oostsanen. Sybilla Delficka, znana też jako Dafne, Herofile, Manto, Artemis lub Diana przedstawiona została z koroną cierniową, którą trzyma w chuście. Atrybut ten, przypisany przez sztukę włoską, a następnie francuską, pojawił się w XV w. i wiąże się z jej przepowiednią męki Chrystusa. Przedstawiano ją też z księgą, rogiem obfitości lub dzwonem, który wiąże się z pokłonem Trzech Króli.