Grafika “Sybilla Cymeryjska”

Leyden Lucas van (1494-1533), Pietersz Doen (1485-1546),
ok. 1530 r.
Niderlandy,
wys. 128 mm, szer. 86 mm (karta: 138 x 97 mm)
papier,
drzeworyt,
kobieta, róg,
MK-5286 S

Rycina pochodząca z cyklu przedstawień Sybilli wydanego ok. 1530 r. w Amsterdamie przez Doena Pietersza. Na całość składało się siedem kart z przedstawieniami Sybill, scen ze Starego i Nowego Testamentu oraz personifikacji i alegorii w dekoracyjnym obramieniu architektonicznym. Na karcie czwartej, z której pochodzi Sybilla Cymeryjska znajdowały się też wizerunki Sybilli Europejskiej, personifikacje Roztropności i Zawiści oraz scena Ucieczka do Egiptu i Madonna z Dzieciątkiem. Wieszczki oraz personifikacje zostały wykonane przez Lucasa van Leyden, autorem pozostałych przedstawień był Jacob Cornelisz van Oostsanen. Sybilla Cimmeria, której nadano też imiona Kumea, Demofile, Deifobe czy Symmachia trzyma w ręku róg, który jako atrybut jest holenderską redakcją motywu przejętego z Francji. Róg obfitości zapowiada karmienie Dzieciątka mlekiem Dziewicy, o czym mówiła wieszczka w swoich przepowiedniach. Demofilę przedstawiano także z zamkniętą księgą, gałązką oliwną, wieńcem czy bukietem kwiatów lub krzyżem Męki Pańskiej.