Grafika “Święty Jan Ewangelista”

Farinati Paolo (1524-1606), Sadeler Justus (1572-1620),
1567 r.
Włochy,
wys. 271 mm, szer. 188 mm (karta: 282 x 200 mm)
papier,
akwaforta,
święty, mężczyzna, orzeł,
komp. p. d. Paulus farinatus Veronesis fecit / Iu. Sadeler excudit.
MK-5278 S

Przedstawienie św. Jana Ewangelisty autorstwa Farinatiego a opublikowane przez Justusa Sadelera, zawiera większość charakterystycznych atrybutów dla tej postaci. Święty zasiada na obłoku. Ukazany został jako młodzieniec. Po prawej stronie unosi się Duch Święty pod postacią jaśniejącej gołębicy, przynoszący Ewangeliście natchnienie. Święty trzyma na kolanach otwartą księgę oraz w prawej dłoni pióro, które macza w inkauście. Świadczy to o jego autorstwie Ewangelii, Apokalipsy oraz listów. Orzeł siedzący po lewej stronie nawiązuje do wizji proroka Ezechiela (Ez 1,1-28) do której odwołuje się św. Jan w Apokalipsie. Ptak, lecąc przez środek nieba miał wołać donośnym głosem Biada, biada, biada mieszkańcom ziemi (Ap 8,13). Leżąca przed dziobem orła muszla ślimaka jest odniesieniem do grobu i zmartwychwstania Chrystusa.