Grafika “Święty Hieronim”

Kilian Lucas (1579-1637), Spranger Bartholomeo (1546-1611) (według),
1610 r.
Niemcy,
wys. 344 mm, szer. 242 mm (karta: 350 x 248 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
święty, mężczyzna, starzec, akt, lew,
przy dolnej krawędzi: "S.C.M. piotor. B. Spranger pinxit" "L.K.ex cum. S.C.M. priuilegio"
MK-4602 S

Święty Hieronim przedstawiony został w pejzażu ze świątynią oraz charakterystycznymi atrybutami. Strój pokutnika, czaszka, krzyż oraz kamień w dłoni odnoszą się do umartwiania i modlitw jakie zanosił święty rozważając Mękę Pańską. Do czasu, który spędził na pustyni odnosi się lew, związany też z legendą o zwierzęciu, które zranione cierniem, opatrzone przez świętego pozostało przy nim. Kapelusz kardynalski, przynależny godności nieistniejącej za życia św. Hieronima oznacza szacunek jakim go otaczano, jak też odniesienie do sprawowanej funkcji papieskiego sekretarza. Kościół widoczny w głębi to symbol wspólnoty męskiej i żeńskiej którą Hieronim założył w Palestynie. Pełne ekspresji, dynamiczne postaci świętego i lwa doskonale oddają charakter tego żywiołowego ascety. Uchwycony został moment, kiedy osiadły na stałe w Betlejem Hieronim powoli tracąc wzrok przeżył nawrócenie. Z lwa przeobraził się w cichego baranka stając się mistrzem życia duchowego i poświęcił się twórczości literackiej.