Grafika “Święty Augustyn”

Bolswert Schelte Adamsz. (1581-1659),
1624 r.
Niderlandy,
wys. 182 mm, szer. 215 mm (karta: 272 x 345 mm)
papier,
miedzioryt,
święty, mężczyzna, starzec, kobieta, ołtarz,
MK-5297 S

Siedemnasta w cyklu De Vita S. Augustini rycina wykonana przez Schelte Adamsza Bolswerta i opublikowana w 1624 r. Ilustracja historii z życia św. Augustyna opisanej m.in. w Złotej Legendzie Jakuba de Voragine. Pewna kobieta, narażona na złośliwości udała się po radę do św. Augustyna. Zastała go pogrążonego w pracy. Urażona tym, że nie zwraca na nią uwagi, mimo iż opowiedziała mu o swoich kłopotach, przyszła na odprawiane przez niego nabożeństwo. Kiedy nadszedł moment Podniesienia, kobieta ujrzała trybunał Trójcy Świętej i świętego rozprawiającego o Jej chwale. Usłyszała głos mówiący, iż kiedy niewiasta przyszła do duchownego po radę, on rozmyślał o chwale Trójcy Przenajświętszej, dlatego nie dotarły do niego jej słowa. Kobieta udała się ponownie do św. Augustyna, który wysłuchał jej i udzielił rady. Scena po prawej stronie przedstawia wizytę niewiasty, natomiast po lewej moment Podniesienia podczas mszy i wizję Trójcy Świętej.