Grafika “Studia portretowe i anatomiczne”

Palma, Jacopo młodszy (1548-1628) (według), Franco Giacomo (1550-1620),
ok. 1608 r.
Włochy,
wys. 142 mm, szer. 203 mm (karta: 159 x 212 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
portret, kobieta, mężczyzna, starzec, akt,
na komp. p. g. Palma fece.
MK-5288 S

Rycina pochodzi z cyklu przedstawiającego studia części ciała ludzkiego Regole per imparar a disegnar i corpi humani. Publikacja, dla której podstawą były rysunki Jacopo Palmy Młodszego po raz pierwszy została wydana w Wenecji w 1608 r. we współpracy Franco z Odoardo Fialettim. Pierwsze wydanie nosiło tytuł Il vero modo et ordine per dissegnar tutte le parti et membra dal corpo humano. Druga, autorska edycja Giacomo Franco, nosząca tytuł Regole per imparar a disegnar i corpi humani divise in doi libri, ukazała się w 1611 r. Zbiór szkiców i studiów portretowych i anatomicznych. Wielość i różnorodność przedstawionych elementów anatomicznych, poprzez portretowe ujęcia głów starców, kobiet, fragmenty ciała męskiego, świadczy o szkicowym charakterze rysunków wyjściowych. Dzieło Giacomo Franco jest swoistą reprodukcją zbioru plastycznych notatek, szybkich i bardziej dopracowanych, jakie sporządzał Jacopo Palma il Giovane.