Grafika “SS. Quatro Coronati MM”

Bombelli Pietro Leone (1737-1809), Cades Giuseppe (1750-1799) (według), Caravaggio Michelangelo Merisi da (1571-1610) (według),
1793 r.
Włochy,
wys. 323 mm, szer. 215 mm
papier,
miedzioryt,
święty, mężczyzna,
l.d. Giuseppe Cades dis." p.d. "Pietro Bombelli inc."
MK-4772 S

Sztych wykonany przez Pietro Leone Bombellego według rysunku Giuseppe Cadesa bazującego na obrazie przypisywanym Michelangelo Merisi. Pierwowzór znajduje się w kościele S.S. Andrea e Leonardo w Rzymie. Autorstwo Caravaggia nie jest jednak potwierdzone i obecnie odrzuca się je. Przedstawieni na sztychu Czterej Święci Koronaci to Karpofor, Sewerian, Sewer i Wiktoryn, którzy zostali zabici ołowianymi biczami w Rzymie za czasów Dioklecjana. Fragment rzeźby, miary i narzędzia leżące u ich stóp, odnoszą się do pięciu rzeźbiarzy z Panonii, których złączono z Koronatami we wspólnej czci. Byli to Klaudiusz, Nikostrat, Kastor, Symplicjusz i Symforian, którzy odmówili wykonania statuy pogańskich bożków, za co zostali ubiczowani i utopieni w rzece.