Grafika “Prudencja”

papier,
akwaforta,
kobieta, alegoria, wąż, lustro,
l.d. "Peint par Franceschino", p.d. "Grave par Fiessinger 1777"
MK-4790 S

Sztych wykonany według obrazu Franceschiniego ze zbiorów Museum Liechtenstein podczas pobytu Fiessingera w Wiedniu. Wydany przez Artaria et Company w 1777 r. Alegoria roztropności ukazana została jako młoda kobieta w orientalnym nakryciu głowy i niedbale narzuconych szatach. Jej prawe ramię oplata wąż, w lewym trzyma zwierciadło. Ograniczenie do jedynie dwóch atrybutów doprowadziło artystę do stworzenia bardzo intymnego i dekoracyjnego wizerunku przywodzącego na myśl Kleopatrę kąsaną przez żmiję. Zachowane jednak symbole, gad odwołujący się do słów z Ewangelii św. Mateusza (Mt 10,16) Bądźcie więc roztropni jak węże i lustro świadczące o dążeniu do poznania własnych błędów by móc być dla siebie wzorem, charakteryzują kobietę jako alegoryczną Prudencję.