Grafika “Porwanie Europy”

Baudous Robert Wilemsz de (1574-1654), Goltzius Hendrick (1558-1617) (według), Goltzius Hendrick (1558-1617),
1591 r.
Holandia,
wys. 165 mm, szer. 251 mm (karta: 225 x 300 mm)
papier,
miedzioryt,
mitologia, antyk, kobieta, akt, morze, byk,
MK-5294 S

Sztych pochodzi z cyklu ilustrującego Metamorfozy Owidiusza, opublikowanego w 1591 r. w Amsterdamie przez autora projektu ryciny, Hendricka Goltziusa. Przedstawieniu towarzyszy sentencja łacińska pióra Federico Estiusa. Historię Europy uwiedzionej przez Jupitera opisał Owidiusz w drugiej księdze Metamorfoz (Lib II 833–875). Kiedy po ukaraniu Aglauros Merkury wrócił do niebios, Jupiter wysłał go znów na ziemię, by odnalazł królewską córkę, Europę. Boski posłaniec znalazł ją i przybrawszy postać byka z królewskiego stada, uprowadził. Na sztychu widoczna jest na pierwszym planie przerażona Europa wiedziona na grzbiecie byka przez morskie fale oraz wołające ją w popłochu towarzyszki zabawy pozostałe na brzegu. W dali, opodal królewskiego stada, sylwetka Merkurego w uskrzydlonym kapeluszu oraz czuwający nad wszystkim Jupiter na grzbiecie orła.