Grafika “Portret Ludovico Ariosto”

Vico Enea (1523-1567),
przed 1567 r.
Włochy,
wys. 152 mm, szer. 113 mm (karta: 181 x 142 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
mężczyzna, portret, personifikacje,
l. d. Enea Vico / da Parma
MK-4856 S

Rycina przedstawiająca portret Ludovico Ariosto (1474–1533), włoskiego poety, doktora praw i humanisty, autora m.in. sławiącego rycerstwo poematu Orland szalony (Orlando furioso, 1506–1515). Ujęty w formie medalionu profil autorstwa Enea Vico jest kopią ryciny wykonanej na podstawie rysunku Tycjana. Inskrypcja zachowana na analogicznych sztychach Enea Vico z przedstawieniem Ariosto: Medaglio del / Doni odnosi je do dzieła Antona Francesco Doni L' academia peregrina e i mondi sopra le medaglie del Doni z 1552 r. Znajdują się w nim portrety wielkich humanistów, myślicieli oraz przedstawienia alegoryczne. Na jednym z drzeworytów jest także Ludovico Ariosto. Na dekoracyjnym obramieniu medalionu, u góry, po lewej stronie Enea Vico umieścił odwróconą postać zamyślonej Ateny, której hełmem bawi się putto oraz, po prawej, wyobrażenie Ledy z łabędziem.