Grafika “Portret Louisa Antoina de Pardaillan de Gondrin”

Tardieu Nicolas Henri (1674-1749), Rigaud Hyacintha (1659-1743) (według),
1720 r.
Francja,
wys. 463 mm, szer. 331 mm (karta: 537 x 392 mm)
papier,
miedzioryt,
portret, mężczyzna, zbroja,
marg. d. śr. Peint par Hyacinthe Rigaud et grave par Nic. Tardieu pour są Reception a l'Academie en 1720
MK-1964 S

Odbitka ryciny, którą Nicolas Tardieu przedstawił komisji Academie Royal w 1720 r. Sztych wykonany na podstawie portretu namalowanego przez Hyacinthe Rigaud w 1710 r., znajdującego się obecnie w zbiorach Châteaux de Versailles et de Trianon we Francji. Przedstawienie portretowe w typie reprezentacyjnym ukazuje księcia d'Antin w zbroi, z narzuconym aksamitnym płaszczem podbitym futrem, wspartego na prostej buławie. Louis Antoine de Pardaillan de Gondrin (1665–1736) książę d'Antin, był jedynym synem Louis-Henri de Pardaillan de Gonrin, markiza Montespan i madame de Montespan. Wychowany w Chateau de Bonnefront w Gaskonii został przedstawiony na dworze w 1683 r. i rozpoczął karierę wojskową. W 1707 r. został mianowany gubernatorem Orleanu. Ludwik XIV uhonorował go w 1724 r. orderem du Saint-Esprit oraz polecił nadzór nad pracami w Wersalu. Książę otworzył też nowe kopalnie marmuru w Beyrede, a wydobywany tam kamień, preferowany przez króla, nazwano breche d'Antin.