Grafika “Portret Lorenza Zimmermanna”

Hartmann Wolfgang (1 poł. XVII w.-po 1676),
1676 r.
Niemcy,
wys. 311 mm, szer. 214 mm (karta: 315 x 220 mm)
papier,
miedzioryt,
portret, mężczyzna, starzec,
na komp. l. d. Wolffgang Hardman fecit
MK-323 S

Rycina portretowa w typie kommemoratywnego medalionu z kartą zawierającą inskrypcje odnoszące się do prezentowanej postaci. Wykonana przez Wolfganga Hartmanna płyta rytownicza znajdowała się jeszcze przed drugą wojną światową w zbiorach Dom-Museum w Rydze. Sztych należy do zbioru grafik łotewskich, które trafiły do zbiorów MZKiD jako przekaz mienia poniemieckiego znajdującego się do 1956 r. w Ognisku Kultury Plastycznej we Włocławku. Późna odbitka z oryginalnej płyty wykonana pod koniec XIX lub na początku XX w. (przed 1939 r.). Postać Lorenza Zimmermanna (?–1685) związana jest z Rygą. Po studiach odbytych w Helmstädt powrócił do rodzinnego miasta, gdzie objął funkcję sekretarza kancelarii miejskiej. W 1677 r. został wybrany na członka Rady Miasta. Napis w otoku portretu wykonanego przez Wolfganga Hartmanna wskazuje także na pełnioną funkcję prokonsula Rygi.