Grafika “Portret króla Gustawa II Adolfa”

nieznany,
kon. XVIII w.
Niemcy,
wys. 254 mm, szer. 189 mm (karta: 353 x 256 mm)
papier,
litografia,
portret, mężczyzna, zbroja, król,
marg. d. śr. Loewid lith.
MK-4623 S

Litografia przedstawiająca portret Gustawa II Adolfa wykonana przez nieznanego artystę sygnującego się jako Loewid. Grafika wzorowana najprawdopodobniej na sztychu Meriana Matthäusa opublikowanego w tomie drugim Teatrum Europem z 1646 r. Gustaw II Adolf (1594–1632), król szwedzki, znany też pod przydomkiem Lew Północy, był wybitnym dowódcą, strategiem i politykiem. Już jako dziecko uczestniczył w naradach państwowych, a znając kilka języków przyjmował ambasadorów i nawiązywał liczne kontakty. Dzięki przeprowadzonym przez niego reformom armia szwedzka w czasie wojny 30-letniej stała na najwyższym poziomie uzbrojenia i organizacji. W latach 1625–1629 walczył także z Rzecząpospolitą. Po licznych zwycięstwach Gustaw II Adolf zginął na polu walki pod Lizen.