Grafika “Portret Jana-Karela della Faille”

Lommelin Adriaen (ok. 1630-ok. 1677), Dyck Anthon van (1599-1641) (według),
Niderlandy,
wys. 286 mm, szer. 216 mm (karta: 396 x 254 mm)
papier,
miedzioryt,
portret, mężczyzna, duchowny, globus,
marg. d. l. Ant. v. Dyck pinxit.; marg. d. śr. Jacobus de Man exc.; marg. d. p. A. Lommelin Sulp.
MK-4629 S

Sztych wykonany według portretu Anthona van Dyck’a z 1629 r. znajdującego się obecnie w zbiorach Musées Royaux des Beaux-Arts w Brukseli. Rycina wydana przez Jacoba de Mana. Odbitka stanu trzeciego płyty, po dodaniu sygnatur, opisu oraz noty wydawcy. Jan-Karel della Faille (1597–1652) pochodził z Antwerpii należącej do Królestwa Hiszpanii. Wykształcony przez jezuitów wstąpił do konwentu w 1613 r. i rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Mechelen. W 1620 r. wyjechał do Dole by wykładać matematykę i studiować teologię. Lata 1626–1628 spędził w Leuven, nauczając matematyki. Przeniesiony do Madrytu został doradcą militarnym Filipa IV. Jezuita towarzyszył też synowi króla, Don Juanowi w wojskowych ekspedycjach do Neapolu, Sycylii i Katalonii. Najsłynniejszym dziełem Jana-Karela della Faille była Theoremata de centro gravitatis partium circuli et ellipsis z 1632 r., w którym po raz pierwszy określił środek ciężkości wycinka koła. Na portrecie zamówionym u van Dycka przez rodzinę della Faille w 1629 r. flamandzki jezuita został przedstawiony w stroju konwentualnym z określającymi jego wykształcenie i dzieło przedmiotami. Adriaen Lommelin odtworzył płótno w postaci sztychu, powtarzając też uwidocznione narzędzia pracy: globus, mapę, kompas oraz przykładnicę.