Grafika “Portret Jakoba Kettlera”

nieznany,
po 1642 r.
Niemcy,
wys. 305 mm, szer. 175 mm (karta: 330 x 183 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
portret, mężczyzna,
MK-322 S

Sztych został przekazany do MZKiD z Ogniska Kultury Plastycznej we Włocławku, jako mienie poniemieckie. Należy do ciekawego zbioru dzieł sztuki przywiezionych przez Niemców Bałtyckich w czasie przesiedleń i pozostawionych na terenie Kujaw po zakończeniu wojny w 1945 r. Przedstawienie w medalionie w typie portretu kommemoratywnego zbliżonego kompozycją do rozwiązań epitafijnych ukazuje Jakoba von Kettlera, regenta Kurlandii i Semigalii. Jakob von Kettler (1610–1682) był synem Zofii Hohenzollern i Wilhelma Kettlera. Po zdetronizowaniu ojca w 1816 r. podróżował z nim po Europie. Studiował w Rostocku i Lipsku, a po śmierci bezdzietnego stryja objął tron Kurlandii i Semigalii. Wobec sprzeciwu Władysława IV Wazy rozpoczął starania o uzyskanie prawa sukcesji i w latach 1638–1642 władał tymi ziemiami jako regent. Od 1642 do 1682 r. był lennikiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Za jego panowania przeprowadzono wiele reform gospodarczych. Po nawiązaniu żywych kontaktów z Anglią w 1651 r. zaczął tworzenie pierwszej kolonii u ujścia rzeki Gambia, rozszerzając z czasem tereny ekspansji na Karaiby. Rozwojową politykę Kettlera zahamował potop szwedzki. W 1658 r. Szwedzi zajęli Kurlandię i Semigalię, a Jakub Kettler został uwięziony. Od odzyskania wolności w 1660 r. starał się, niestety bezskutecznie, odbudować upadłą gospodarkę i kraj, a także odzyskać zagarnięte przez Anglię i Holandię kolonie.