Grafika “Pejzaż z Tivoli”

Dies Albert Christian (1755-1822),
1793 r.
Niemcy,
wys. 275 mm, szer. 360 mm
papier,
miedzioryt,
pejzaż, góry,
marg. d. l. A.C.Dies f. Romae 1793
MK-137 S

Sztych Alberta Christiana Diesa opublikowany w cyklu Collection des lues pittoresque de l’Italie (Malerisch radirte Prospecte aus Italien). Jest to ósma z dwudziestu czterech rycin autorstwa Diesa, Johana Christiana Reinharta i Jakoba Wilhelma Meachaua wydanych w latach 1792–1796 przez Frauenholtza w Nürnberg. Szkice rysunkowe i akwarelowe wykorzystane do grafik w tym cyklu Dies wykonał podczas podróży do Włoch ok. 1775 r. Pejzaż ze sztafażem przedstawiający widok podnóża Monte Catillo w Tivoli, zwanej Górą Krzyża. Malowniczo położone wzniesienia z przepływającym pomiędzy nimi strumieniem z kaskadami. Po prawej stronie, na brzegu, widoczna jest kobieta w charakterystycznym regionalnym nakryciu głowy zbierająca drewno i mężczyzna rąbiący siekierą konary powalonego drzewa, nieco dalej juczny osioł.