Grafika “Pamiątka zasłużonego”

Brichet Robert (2. poł. XVIII w.), Goez Joseph Franz Freiherr von (1754-1815) (według),
1784 r.
Francja,
wys. 226 mm, szer. 160 mm (karta: 325 x 244 mm)
papier,
akwaforta, miedzioryt, akwarela,
starzec, kaleka, pies, wojsko,
na komp. l. d. J.f. de Göz del. et. inv; na komp. p. d. R. Brichet. Sculp. 1784
MK-4786 S

Sztych Roberta Bricheta wykonany według rysunku Josepha Franza Freiherra von Goetza. Rycina pochodzi ze zbioru Exercices d'imagionation de Differents Caracteres et Formes Humaines wydanego w Augsburgu w 1784 r. Składający się ze 100 grafik cykl powstał we współpracy dwóch artystów. Brichet rytował płyty od numeru 1 do 50 natomiast Goez od 51 do 100. Odbitka podmalowana została akwarelą: błękitnawą szarością w części nieba włosów i odzienia starca, czerwienią na mankietach i kołnierzu munduru oraz płaszcza, oranżem i ugrem na ciele, ziemi i krześle. Przedstawiony weteran wojenny pozbawiony nogi ukazany został w momencie mocowania protezy do prawego kolana. Zniszczona odzież, kij i wychudzony pies u jego boku oddają dramat kalekich żołnierzy, którzy byli codziennym widokiem w targanej walkami Europie. Wizerunek ma charakter dokumentacji typu charakterystycznego. Ironiczny tytuł sztychu podkreśla los weteranów XVIII-wiecznych wojen.