Grafika “Ostatnie dni św. Augustyna”

Bolswert Schelte Adamsz. (1581-1659),
1624 r.
Niderlandy,
wys. 182 mm, szer. 217 mm (karta: 272 x 343 mm)
papier,
miedzioryt,
święty, mężczyzna, starzec, śmierć,
MK-4782 S

Dziewiętnasta w cyklu De Vita S. Augustini rycina przedstawiająca ostatnie dni świętego. Opisane zostały one przez św. Posydiusza z Kalamy, do którego dzieła odnoszą się wersy pod przedstawieniem (Possid. Cap. 29–31). W De Vita S. Augustini bliski towarzysz świętego opisuje w ostatnich rozdziałach chorobę i śmierć Augustyna w dniu 28 kwietnia 430 r. Ostatnie dni spędził on w obleganej przez Wandalów Hipponie, modląc się i powtarzając psalmy Dawida, które kazał powiesić na ścianie, by móc je czytać. Św. Augustyn polecił też zabezpieczyć wszystkie kościelne księgi, jak i inne pisma. Oblężenie miasta nasiliło się po śmierci świętego i zakończyło się spaleniem Hippony. Ocalała jedynie katedra i księgozbiór. Scena przedstawiona przez Bolswerta pokazuje św. Augustyna na łożu w momencie uzdrawiania człowieka, którego przyniesiono, kiedy święty był już bardzo chory i cierpiący (Possid. Cap. 29). Na kotarze za łożem widoczne są karty z psalmami pokutnymi, zaś za oknem – oblężenie Hippony przez Wandalów.