Grafika “Odkrycie Erichtoniosa przez córki Kekropsa”

Baudous Robert Wilemsz de (1574-1654), Goltzius Hendrick (1558-1617) (według), Goltzius Hendrick (1558-1617),
Niderlandy,
wys. 167 mm, szer. 253 mm (karta: 188 x 272 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
mitologia, antyk, kobieta, dziecko, pejzaż,
MK-4596 S

Dwunasty sztych pochodzący z cyklu ilustrującego Metamorfozy Owidiusza, wydanego przez Hendricka Goltziusa. Odbitka ze zbiorów MZKiD pozbawiona jest marginesu dolnego, na którym widniała sentencja: Mandat Erichtonium Tritonia Cecrope natis / Et teniere inspician no sua sacra iubet. / Vimen at Aglauros referat gemineq sorores / Delictum coruix garnula cernit avis. Rycina obrazuje historię opisaną przez Owidiusza w Metamorfozach (Lib II, 531–565) jako Opowieść wrony. Ptak, który widoczny jest na gałęzi drzewa był świadkiem, jak ciekawe córki Kekropsa otworzyły kosz przekazany im pod opiekę przez Minerwę. W środku był syn Wulkana, zrodzony bez udziału człowieczej matki, z nasienia, które spłynęło na ziemię, gdy natarczywy bóg napastował dziewiczą boginię Minerwę. Według mitologii greckiej, widok Erichtoniosa, dziecka z wężami zamiast nóg, był tak przerażający, że Aglauros, Herse i Pandrosos rzuciły się w przepaść ze zbocza Akropolu.