Grafika “Odejście anioła Rafała”

Cock Hieronymus (1510-1570), Heemskerck Maarten (1498-1574) (według), Cock Hieronymus (1510-1570),
1556 r.
Niderlandy,
wys. 203 mm, szer. 246 mm (karta: 220 x 269 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
Biblia, syn, ojciec, Stary Testament, anioł, pies,
MK-4599 S

Ostatnia z cyklu dziesięciu rycin przedstawiających historię Tobiasza. Rycina z najstarszej edycji Hieronymusa Cocka charakteryzującej się najwyższą jakością odbitek. Grafika ilustruje scenę ujawnienia się i odejścia anioła Rafała z domu Tobiasza (Tb 12,1-22). Artysta przedstawił dwa główne momenty z tego zdarzenia. W głębi kompozycji umieszczona została scena przekazania daru aniołowi przez starego Tobiasza, natomiast na pierwszym planie pokazano odejście Bożego wysłannika i modlących się Tobiasza, jego syna i żonę Annę, na pierwszym planie. Nieco dalej, po prawej stronie, w głębi, ukazana została scena odnosząca się do miłosiernych uczynków Tobiasza, o których wspomina anioł – chowanie pomordowanych w czasie prześladowań Żydów. Widoczny w prawym narożu pies towarzyszył młodzieńcom w podróży. To osobliwość w całym Starym Testamencie a poniekąd w całej starożytności, powszechnie bowiem uważano psa za zwierzę nieczyste.