Grafika “Narodziny Parysa”

Kessel Theodor van (1620–1690), Teniers II David (1610-1690) (według), Giorgione, Giorgio Barbarelli da Castelfranco (ok. 1477-1510) (według),
Niderlandy,
wys. 208 mm, szer. 306 mm (karta: 239 x 342 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt, akwaforta,
mitologia, antyk, mężczyzna, kobieta, dziecko, starzec, akt, pejzaż,
l.d. "Giorgione", p.d. "T.van Kessel f. pośrodku - "8 Alth, Lata"
MK-4776 S

Rycina według kopii zaginionego obrazu Giorgione. Płótno, które posłużyło za punkt wyjścia dla van Kessela, namalował David Teniers II. Artysta od 1647 r. pełnił funkcję kustosza galerii arcyksięcia Leopolda Wilhelma, regenta Niderlandów. Kiedy w 1651 r. został nadwornym malarzem tego wybitnego kolekcjonera sztuki, skopiował w zmniejszonej skali 244 obrazy znajdujące się w pałacu Coudenberg z myślą o wydaniu ich w postaci grafik. Zbiór został opublikowany w 1660 r. jako Teatrum Pictorum składające się z 246 płyt. Rycina Theodora van Kessela była 28 w całym cyklu. Kopia, pędzla Tenniersa II, znajduje się obecnie w zbiorach Muzea Royaux des Beaux-Arts w Brukseli. Grafika ilustruje mitologiczną scenę narodzin Parysa, syna Priama, króla Troi i Hekabe. Na krótko przed jego narodzinami Hekabe miała sen, iż urodzi pochodnię, od której spłonie miasto. Aby tego uniknąć porzucono niemowlę w górach Idy, gdzie jednak wychowali je pasterze na urodziwego młodzieńca.