Grafika “Nagrobek biskupa”

Moro Giovanni Battista Angolo del (ok. 1514-ok. 1573), Parmigianino, Mazuola Francesco zw. (1504-1540) (według),
Włochy,
wys. 361 mm, szer. 255 mm (karta: 375 x 265 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
pomnik, śmierć, nagrobek, biskup, Madonna, Jezus, anioł, duchowny,
MK-4862 S

Odbitka pierwszego stanu płyty graficznej, przed dodaniem sygnatury rytownika. Sztych wykonany według rysunku Parmigianina. Przedstawiony na rycinie nagrobek niezidentyfikowanego biskupa składa się z dwóch zasadniczych części. Na dolnej tumbie ze sceną przyjęcia święceń biskupich ustawiony został dekoracyjny cokół z płytą epitafijną podtrzymywaną przez dwa putta. Na cokole znajduje się postać duchownego pogrążonego we śnie, z pochyloną w dół głową. Ciało podtrzymywane przez dwa anioły z opuszczonymi gasnącymi pochodniami symbolizującymi śmierć. W zwieńczeniu kompozycji nagrobkowej, w medalionie stworzonym z dwóch rogów obfitości, półpostać Madonny z Dzieciątkiem spoglądającej w stronę zmarłego.