Grafika “Matka Boska z Dzieciątkiem”

Strada Vespasiano (1582-1622),
Włochy,
wys. 190 mm, szer. 140 mm (karta: 198 x 147 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
Biblia, Nowy Testament, Madonna, matka, dziecko, Jezus, akt, anioł,
na komp. l. d. VESPASIANUS S I F
MK-4611 S

Sztych Vespasiano Strady przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem siedzącą na chmurach w otoczeniu aniołów. Ikonograficzny typ Madonna In Gloria jaki reprezentuje rycina wykształcił się we Włoszech z wizerunków Madonna In Trono, które posiadały długą bizantyńską tradycję. Majestatyczne przedstawienie Maryi zasiadającej na tronie, często w otoczeniu świętych otrzymało niebiańską redakcję, w której królewski sedes zastąpiono obłokami. Otoczenie Madonny aniołami ma dodatkowo podkreślać duchowy wymiar sceny. W takiej formie Madonna często była ukazywana w scenach objawień. Typ Madonna In Gloria doskonale oddawał nieziemski i cudowny charakter wizji świętych i błogosławionych. Temat nie posiada bezpośrednich wzorów ewangelicznych a odnieść go można do pieśni i modlitw Maryjnych oraz przekazów hagiograficznych.