Grafika “Lycurgius w rozmowie”

Saenredam Jan (1565-1607),
1596 r.
Holandia,
wys. 218 mm, szer. 280 mm (karta: 267 x 324 mm)
papier,
miedzioryt,
antyk, mężczyzna, starzec, pies, architektura,
śr d Saenredam / fecit. 1596
MK-5267 S

Rycina ilustrująca Moralia Plutarcha (Powiedzenia Spartan). Saenredam przedstawił starożytnego prawodawcę lacedemońskiego, Likurga podczas pouczania i wskazywania obywatelom Sparty skutków właściwego i niewłaściwego wychowania, które kształtuje charakter. Likurg, legendarny prawodawca Sparty, chcąc nakłonić obywateli do wstrzemięźliwego i zrównoważonego życia tak, by byli dobrymi i honorowymi ludźmi, wychował dwa psy z jednego miotu. Jednego z nich, trzymanego w domu, przyzwyczaił do gotowego pokarmu, drugiego natomiast zabierał na polowania. Po jakimś czasie przyprowadził obydwa psy przed zgromadzenie. Wystawiwszy miskę z kośćmi i gotowym pokarmem wypuścił też zająca. Każdy z psów zachował się tak, jak do tego przywykł. Likurg skomentował to wobec zebranych, wskazując iż to właśnie dyscyplina i wychowanie decydują o charakterze człowieka.