Grafika “Kwiaciarka”

Moitte Auguste Francois (1748-1790), Greuze Jean Baptiste (1725-1805) (według),
Francja,
wys. 244 mm, szer. 178 mm (karta: 342 x 253 mm)
papier,
akwaforta, miedzioryt,
portret, kobieta, kwiaty,
marg. d. l. J.B.Greuze delin; marg. d. p. F.A. Moitte sculp.
MK-4788 S

Sztych wykonany na podstawie rysunku Jeana Baptisty Greuze, pozostającego w tym czasie w posiadaniu Chevaliera de Damery, znawcy i kolekcjonera dzieł sztuki. Wydany przez autora ryciny w Paryżu. Nie jest znany sam rysunek Greuze, jednak z pominięciem drobnych szczegółów uderza podobieństwo wizerunku do jego portretu Madeleine Barberie de Courtelles z ok. 1759 r. Zakomponowany w medalionie obramionym kamiennymi blokami portret młodej kobiety trzymającej kosz kwiatów jest jednym z wielu studiów portretowych wykonanych przez Jean Baptiste Greuze. Pełna gracji postać wdychająca woń róży z zalotnym spojrzeniem zwraca się w stronę widza. To pełne subtelnej zmysłowości przedstawienie znajdzie swą stylistyczną kontynuację w dziewiętnastowiecznych graficznych studiach portretowych anonimowych kobiet, traktowanych jako obiekty czysto dekoracyjne.