Grafika “Królowa Semiramida otrzymująca wieści o powstaniu w Babilonie”

Falck Jeremiasz (1619-1677), Guercino, Giovanni Francesco Barbieri (1591-1666) (według),
Niemcy,
wys. 295 mm, szer. 397 mm (karta: 342 x 425 mm)
papier,
miedzioryt,
antyk, kobieta, mężczyzna, królowa,
MK-4446 S

Sztych na podstawie obrazu Guercina z 1624 r., znajdującego się obecnie w Museum of Fine Arts w Bostonie. Istniała też druga wersja obrazu przechowywana w Staatliche Gemäldegalerie w Dreźnie, zniszczona w 1945 r. Historia Semiramidy opisana została przez Valeriusa Maximusa w Factorum et Dictorum Memorabilium Libri Novem (Lib. IX, Cap. 3, De Semiramide), dziele które na przykładach żywotów wielkich postaci omawia dobre i złe postawy. Przedstawiona na sztychu córka syryjskiej bogini Derceto, kobieta o niezwykłej urodzie, była współtwórczynią imperium Niniwy. Dzieło Jeremiasza Falcka pokazuje moment, kiedy królowa została oderwana od swej toalety wieścią o powstaniu, jakie wybuchło w Babilonie. Legendarna władczyni zademonstrowała swoją determinację jako monarchini, odmawiając układania włosów tak długo, aż nie zgromi rebeliantów.