Grafika “Karta tytułowa Theatrum Historiae”

Furck Sebastian (ok.1600-1665),
1643 r.
Niemcy,
wys. 298 mm, szer. 168 mm (karta: 330 x 205 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
alegoria, personifikacje, zwierzęta, portret, zbroja,
na komp. p. d. Seb. Furck fec:
MK-4779 S

Sztych wykonany przez Sebastiana Furcka do dzieła Nikolausa Helwiga Teatrum Historie, opublikowanego we Frankfurcie w 1643 r. przez Matthaeo Kempfferna i Johanna Gottfrieda Schönwettersa. Na przedstawieniu zakomponowanym na antykizujących elementach architektonicznych, w medalionie, umieszczono portret cesarza Ferdynanda III obramiony dwoma liśćmi palmy. Po lewej stronie zasiada Europa trzymająca model świątyni oraz po prawej postać Sławy z trąbą. Obydwie personifikacje trzymają chorągwie z wizerunkiem władcy w wieńcu laurowym. Nad nimi, w świetlistej aureoli, uskrzydlona Władza trzymająca nad ich głowami korony, cesarską i królewską. Niżej, po obydwu stronach owalnej płyty z inskrypcjami, stoją na cokołach postaci Minerwy i Marsa. U ich stóp, pośrodku, atlant dźwigający na barkach wspomniany medalion oraz podtrzymujące go po bokach Stałość na trzonie kolumny oraz Religia siedząca na grzbiecie słonia. U dołu kompozycji, w narożach, za postumentami umieszczono po lewej stronie dwie postaci mężczyzn skrytych w cieniu oraz po prawej brodatego Turka w bogatym nakryciu głowy z piórami. Sportretowany na rycinie Ferdynand III (1608–1657), cesarz pochodzący z dynastii Habsburgów, stał na czele obozu katolickiego w czasie Wojny Trzydziestoletniej. Po klęskach poniesionych w czasie tego konfliktu został zmuszony do przyjęcia warunków pokoju westfalskiego.