Grafika “Karta tytułowa Theatrum Europaeum”

Merian Matthäus (1593-1650),
1635 r.
Niemcy, Frankfurt n/Menem,
32 x 20 cm
papier żeberkowy,
miedzioryt,
alegoria, personifikacje, zwierzęta, kobieta, akt, anioł,
marg. d. śr. Cum Privil: Caes: M. tis
MK-4780 S

Frontspis pierwszego tomu Theatrum Europeum wydanego przez Matthäusa Meriana we Frankfurcie w 1635 r. we współpracy z Johannem Philipem Abelinem. Karta towarzyszyła również wznowieniom edycji dzieła. Strona tytułowa z przedstawieniem Europy zasiadającej na tronie, adorowanej przez alegorie i personifikacje. Przed ubraną w strój cesarski kobietą klęczy Azja, której towarzyszy słoń, Ameryka ubrana w pióropusz, z papugą na ramieniu i Afryka trzymająca wielbłąda za uzdę. Za postaciami widoczne alegorie Sławy pod postacią anioła z trąbami oraz Fortuny, nagiej kobiety z rozwianym szalem i kulą w dłoni. W strefie nieba nad wszystkim czuwa oko Opatrzności, którego blask rozświetla glob z wyeksponowanym kontynentem europejskim, przy którym zasiadają na obłokach po lewej – Pokój w wieńcu laurowym, z gałązką oliwną i gołębiem oraz Wojna z tarczą i kopią. Wysunięte z chmur dłonie trzymają atrybuty wiążące się z tymi postaciami: gałązkę lauru i wiązkę rózg.