Grafika “Karta tytułowa Theatri Europaei”

Küsel Melchior (1626-1683), Meriana Matthäusa (1621-1687) (według),
po 1679 r.
Niemcy,
wys. 294 mm, szer. 177 mm (karta: 314 x 189 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
antyk, alegoria, personifikacje, mężczyzna, akt, anioł, zbroja, lew,
marg. d. l. Matth.Merian.Inventor; marg. d. p. Melchior Küsell.fecit.
MK-4781 S

Frontspis jedenastego tomu Theatrum Europeum opublikowanego w 1682 r. we Frankfurcie przez Matthäusa Meriana, Caspara Meriana, Thomasa Matthiasa Götzena i Seela Erberga. Karta tytułowa z przedstawieniem Herkulesa zasiadającego na grzbiecie lwa, z maczugą, zbroją, laską liktorską i mieczem, które leżą u jego stóp. Symbolizuje on sławę bohaterską. Po lewej stronie herosa stoi wytwornie ubrana kobieta w koronie wyobrażająca Honor, nakładająca mu wieniec laurowy na głowę. Po prawej Bellona w napierśniku i hełmie z piórami trzymająca gałązkę oliwną. Nad głowami postaci, wśród obłoków, unoszą się putta z liściem palmy, trąbami oraz księgą i wężem zjadającym swój ogon symbolizującym nieskończoność.