Grafika “Karta tytułowa kalendarza adresowego”

Berger Daniel (1744-1824), nieznany (według),
1785 r.
Niemcy,
wys. 169 mm, szer. 105 mm (karta: 233-277 x 193-195 mm)
papier,
miedzioryt,
chłopiec, akt, pomnik, orzeł, architektura,
marg. d. l. W.Budberg del; marg. d. p. D.Berger sc 1785
MK-320/1-2 S

Frontspis kalendarza adresowego wydanego dla Livonii i Ziem Wschodnich w 1785 r. wykonał Daniel Berger według projektu W. Budberga. Sztych trafił do zbiorów MZKiD, jako dar Ogniska Kultury Plastycznej w 1956 r. W okresie 1939–1945 został przywieziony do Polski przez „Baltendeutschów”, najprawdopodobniej z Rygi. W zbiorach znajdują się dwie współczesne odbitki z oryginalnej płyty. Na grafice przedstawiony został obelisk pokryty inskrypcjami, na szczycie którego umieszczony został dwugłowy carski orzeł trzymający w dziobach krańce girland oplatających pomnik. Przy cokole klęczy nagie dziecko z torbą podróżną przerzuconą na plecy, włócznią, tarczą oraz hełmem, który leży przed nim. Chłopiec lewą ręką wsypuje kwiaty do płonącego w misie na trójnogiej podstawie ognia. W tle widoczny sanktpetersburski konny pomnik Piotra Wielkiego oraz fragment klasycystycznego pałacu Peterhoff.