Grafika “Gracze przed gospodą”

Ghendt Emmanuel Jean de (1738-1815), Steen Jan Havicksz. (1626-1679) (według),
Francja,
wys. 177 mm, szer. 155 mm (karta: 233 x 192 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
pejzaż, architektura, mężczyzna, kobieta, koń,
marg d. l. J. Steen pinx; marg. d. p. E. de Ghendt
MK-136 S

Rycina wg obrazu Jana Steena Gracze przed gospodą, z ok. 1660–63 r. znajdującego się obecnie w zbiorach National Gallery w Londynie. Sztych zamówiony u Emmanuela Jeana de Ghendta przez Jeana-Baptiste-Pierre’a Le Bruna do pierwszego zestawu plansz ilustrujących wydanie Galerie des peintres flamands, hollandais et allemands, który ukazał się w Paryżu w latach 1792–1796. Scena rodzajowa charakterystyczna dla malarstwa Jana Steena. Po lewej stronie widoczni trzej mężczyźni grający w kręgle oraz przyglądający się im chłopiec. Po prawej towarzystwo delektujące się winem oraz obserwujący całą scenę mężczyzna. Nieco dalej, wśród drzew wyłania się budynek wiejskiej karczmy. Taki sielankowy sposób spędzania wolnego czasu był popularny wśród mieszkańców holenderskich miast w XVII w. Ghendt w sposób mistrzowski oddał atmosferę uchwyconą przez Steena, używając bogactwa czerni w miejsce złocistych brązów i oliwkowej zieleni oryginalnego dzieła.