Grafika “Chrystus ukazujący się uczniom w drodze do Emaus”

Nieulant Giuliemo (1584-1636), Bril Paul (1554-1626) (według),
Niderlandy,
wys. 235 mm, szer. 313 mm
papier,
miedzioryt,
Biblia, Nowy Testament, Jezus, Chrystus, pejzaż,
l.d. P.Brill inuentor/ G.nieulant fecit p.d. P.Mariette excu 6/ Avec pruii du Roy
MK-4859 S

Sztych wykonany przez Willema II Nieulandta według pracy jego nauczyciela Paula Brila. Mistrz rytownika często sięgał po motywy pejzażu, umieszczając w nich sceny fantastyczne, rodzajowe lub biblijne. Zachowany w paryskim Musée du Louvre rysunek przedstawiający Chrystusa jedzącego wieczerzę w Emaus z uczniami z 1615 r. wykazuje wiele cech wspólnych z ryciną, która mogła być wykonana na podstawie innego z serii rysunków o tematyce nowotestamentowej. Osadzona w pejzażu scena przedstawia spotkanie Chrystusa z uczniami w drodze do Emaus. Historię spotkania wspomina św. Marek (Mk 16,12) a rozwija w swojej Ewangelii św. Łukasz (Łk 24,13-32). Sztych ilustruje moment rozmowy uczniów z Chrystusem, który wypomina im brak wiary w swoje Zmartwychwstanie. Tło dla sceny stanowi rozbudowany pejzaż z ruinami na pierwszym planie oraz zabudowaniami na wzniesieniu po prawej stronie. Głównym bohaterom towarzyszą też inne postacie wędrowców, pasterza oraz pasących się owiec.