Grafika “Cholerycy”

Muller Harmen Jansz (1540-1617), Heemskerck Maarten (1498-1574) (według),
1566 r.
Niderlandy,
wys. 218 mm, szer. 241 mm (karta: 239 x 258 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
zbroja, mężczyzna, wojsko,
na komp. l. d. MHeemskerck In.; na komp. śr. d. HML fe.
MK-4922 S

Druga z cyklu czterech rycin przedstawiających Cztery temperamenty. Oryginalny rysunek Heemskercka z 1565 r., na podstawie którego wykonano rycinę zachował się w zbiorach Yale University Art Gallery w New Heaven, USA. Odnosząc się do teorii czterech typów ludzkiej natury Heemskerck przedstawił w dwóch sferach zarówno cechy osób o usposobieniu cholerycznym, jak też utożsamianego z nimi boga Marsa oraz znaki zodiaku, pod którymi urodzeni charakteryzują się nadpobudliwością, charyzmą, walecznością i dużą ambicją. Centralna postać Marsa, boga wojny, ukazana została na tle tarczy ognia, żywiołu przypisanego cholerykom. Towarzyszą mu na nieboskłonie zodiakalne znaki letnie – Baran, Lew i Strzelec. Umieszczone poniżej sceny walki, wojny i zniszczenia ilustrują strofę autorstwa Hadrianusa Juniusa z cyklu In quaternas pinaces, hominum temperaturas complexas opublikowaną w Pöematum Hadriani Iunii Hornani Medici Liber Primus.