Grafika “Cholerycy – Lato”

Engelbrecht Martin (1684-1756),
ok. 1750 r.
Niemcy,
wys. 207 mm, szer. 301 mm (karta: 222 x 320 mm)
papier,
miedzioryt,
pejzaż, myślistwo, karty, hazard,
p.d. "Mart.Engelbrecht excud. A.V."
MK-4773 S

Druga rycina z cyklu Cztery temperamenty wykonana i wydana przez Martina Engelbrechta w Augsburgu ok. 1750 r. Temat sztychu był wielokrotnie podejmowany przez artystów, myślicieli i wróżbiarzy. Zależność charakteru człowieka od miesiąca jego narodzin, znaku zodiaku i wpływu pory roku zawsze ciekawiły człowieka. Martin Engelbrecht w swoim cyklu skoncentrował się na pokazaniu zajęć charakterystycznych dla każdej z czterech pór roku i temperamentów ludzkich, które im podlegały. Cholerycy – Lato ukazuje pięć scen zakomponowanych w dekoracyjnym rokokowym obramieniu. Po lewej stronie u dołu przedstawiona została para odpoczywająca podczas polowania w towarzystwie psów myśliwskich. W prawym narożu kompozycji ukazano postaci grające w karty. Kobieta w wytwornej sukni siedzi na rzeźbionej postaci lwa, który jako znak zodiaku patronuje osobom o nadpobudliwym usposobieniu. Za uprawiającą hazard parą przedstawiona została druga, w parku w intymnej scenie uwodzenia. W dali, w pejzażu letnim ukazane zostały dwie sceny: pojedynku i przejażdżki konnej. Sentencja towarzysząca sztychowi podkreśla charakter wszystkich zobrazowanych wydarzeń: Gdy nadchodzi lato burzy się krew, budzą się namiętności, szaleństwo i gniew.