Grafika “Boże Narodzenie”

Fridrich Jacob Andreas (1684-1751), Füssli Johann Melchior (1677-1736) (według),
ok. 1731 r.
Augsburg, Niemcy,
wys. 320 mm, szer. 209 mm (karta: 374 x 224 mm)
papier,
miedzioryt,
Biblia, Nowy Testament, Madonna, Jezus,
Sygn.: marg. p. d. I.A.Fridrich sculps.
MK-5292 S

Rycina ze sceną Bożego Narodzenia i grupą Magów podążających z darami pochodzi z dzieła Johanna Jakoba Scheuchzera Geestelijke Natuurkunde opublikowanego w Augsburgu w 1731 r. Czterotomowe dzieło traktujące Pismo Święte jako dosłowną historię świata bazowało na Biblii Króla Jakuba z 1611 r. Każdej z 761 miedziorytniczych plansz towarzyszyły wersety w kilku językach. Rysunki i część sztychów do Biblijnej Historii Naturalnej wykonał Johann Melchior Füssli. Przedstawiona w bogatym obramieniu architektonicznym scena pokazuje Boże Narodzenie w stajence w Betlejem, Magów podążających z darami oraz gwiazdę wskazującą im drogę. Pisze o tym w swej Ewangelii św. Mateusz (Mt 2,1-10).