Grafika “Biedak”

Goez Joseph Franz Freiherr von (1754-1815),
1784 r.
Francja,
wys. 221 mm, szer. 156 mm (karta: 328 x 242 mm)
papier,
akwaforta, miedzioryt, akwarela,
mężczyzna, żebrak, kaleka,
na komp. p. d. J.f. de Göz in et fec. 1784
MK-4787 S

Sztych autorski Josepha Franza Freiherra von Goetza. Rycina pochodzi ze zbioru Exercices d'imagionation de Differents Caracteres et Formes Humaines wydanego w Augsburgu w 1784 r. Składający się ze 100 grafik cykl powstał we współpracy dwóch artystów. Robert Brichet rytował płyty od numeru 1 do 50, natomiast Goez od 51 do 100. Odbitka podmalowana została akwarelą, błękitem w partii nieba, ugrami i zielenią oliwkową w części ubrania mężczyzny oraz pejzażu i różem na odsłoniętych częściach ciała. Sportretowany tytułowy biedak odziany jest w zniszczone spodnie, koszulę, kamizelkę i dziurawe pończochy. Wsparty na kulach, jednonogi starszy żebrak wyciąga prawą rękę w błagalnym geście, lewą trzymając wystrzępiony kapelusz. Przy lewym boku, z kieszeni zaniedbanego mężczyzny wysuwa się łyżka. Postać potraktowana jako typ charakterystyczny w sposób bardziej dokumentacyjny niż karykaturalny.