Grafika “Bal w szynku”

Suyderhoef Jonas (1613-1683), Ostade Adriaen Jansz van (1610-1685) (według),
Niderlandy,
wys. 443 mm, szer. 370 mm (karta: 450 x 376 mm)
papier,
miedzioryt,
karczma, kobieta, mężczyzna, scena rodzajowa, pies,
marg. d. śr. A. Ostaden pinxit. J. Suyderhoef sculpsit: Justis Danckers excudit. Cum Privel: Ordin: Hollandie et West- Frigia.
MK-4444 S

Rycina wykonana na podstawie obrazu Adriaena van Ostade, wydana przez Justisa Danckertsa. Istnieją także inne wydania, m.in. Pietera Goosa. Jonas Suyderhoef wielokrotnie wracał do prac van Ostade, upowszechniając unikatowe płótna w postaci sztychów. Scena przedstawiająca wiejską zabawę w karczmie jest charakterystyczna dla malarstwa Adriaena va Ostade. Prawdziwe, niemal karykaturalnie potraktowane postaci pogrążonych w rozmowie, śmiechu, tańcu oddają żywą atmosferę holenderskich scen rodzajowych. Dbałość o dokładność strojów, przedmiotów czy nawet psa wylizującego patelnię jest niemal tradycją u twórców niderlandzkich.