Grafika “Alchemik”

papier,
akwaforta,
starzec, uczeń, wnętrze,
marg. d. l. D.Teniers pinxit; marg. d. p. J.Ph. Le B...
MK-2590 S

Rycina wykonana według obrazu Davida Teniersa Alchemik z ok. 1649 r. znajdującego się obecnie w Musee Bonnat w Bayonne we Francji. Wcześniej oryginał znajdował się w Paryżu w Galerie Royal. Teniers bardzo często podejmował temat pracowni chemicznej i alchemików. Na jednym z obrazów uwiecznił nawet siebie jako starszego adepta chemii. Jacques Le Bas chętnie sięgał po jego płótna, które reprodukował pod postacią rycin. Przedstawione na sztychu wnętrze pracowni wypełniają naczynia, księgi i sprzęty, nieodmiennie kojarzone z alchemią. Fascynacja tajemnicami natury odkrywanymi przez ówczesnych chemików i biologów łączyła się z nadal żywą wiarą w magię. Pochłoniętemu pracą starcowi rozniecającemu ogień pod naczyniem towarzyszy trzech pomocników. Dwóch z nich przygotowuje niezbędne materiały, a trzeci, najmłodszy bacznie obserwuje mistrza przy jego eksperymentach.