50 zł, Władysław Łokietek
Szczegóły
Autor
Mennica Polska S.A.,
Czas powstania
2013 r.
Miejsce powstania
Polska (Warszawa),
Wymiary
fi 45 mm
Materiał
srebro,
Technika
bicie (stempel zwykły),
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
,
Sygnatury
Numer inwentarzowy
MK-4483 NH
Opis
Moneta stanowi trzecią z serii "Skarby Stanisława Augusta", odwzorowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonana na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.Moneta jest wierną kopią medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretu króla prezentowanego na rewersie. Życiorys króla, umieszczony na awersie, został pomniejszony, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem RP, nominałem oraz rokiem emisji.
aw. Przedstawienie popiersia królewskiego w profilu prawym, rysy twarzy Wł. Łokietka odwzorowane najprawdopodobniej z nagrobka w katedrze wawelskiej. Król ma na głowie misiurkę z kitką i nosi bogatą (anachroniczną, bo używaną głównie w siedemnastym wieku) zbroję rajtarską.W otoku napis: VLADISLAUS LOCTICUS SEU CUBITALIS. Pod przecięciem tułowia inicjały medaliera: I.P.H.F.
rw. W polu życiorys króla w języku łacińskim(tłumaczenie: Kazimierza kujawskiego księcia syn, po trzykroć wygnaniec, powróciwszy na ojczystą ziemię rozrzucone części państwa zebrał i połączył. Umarł roku pańskiego 1333, mając lat 73, panowawszy lat 13. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 50 ZŁ. U dołu orzeł przyjęty dla godła RP oraz data emisji: 20-13.
Napis na otoku: Skarby Stanisława Augusta "Władysław Łokietek"