50 zł, Wacław II Czeski (1300-1305)

Mennica Polska S.A.,
2013 r.
Polska (Warszawa),
fi 45 mm
srebro,
bicie (stempel zwykły),
,
MK-4485 NH

Moneta stanowi drugą z serii "Skarby Stanisława Augusta", odwzorowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.Moneta jest wierną kopią medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginału. Dotyczy to portretu króla prezentowanego na rewersie. Życiorys króla, umieszczony na awersie, został pomniejszony, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem RP, nominałe oraz rokiem emisji. aw. Popiersie króla ukazane w profilu lewym, w koronie na miękkim kapeluszu, w płaszczu gronostajowym, z ozdobnym łańcuchem na szyi. W górnym łuku napis: VENCESLAUS BOHEMUS. Pod przecięciem ramienia inicjały: I.P.H.F. rw. W polu życiorys króla napisany w języku łacińskim (tłumaczenie:Syn króla czeskiego Przemysła III Otokara, zięć Przemysła I [II] króla polskiego, umarł w Pradze Roku Pańskiego 1305, po 5 latach panowania w Polsce, mając lat 33. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 50 ZŁ. U dołu orzeł przyjęty dla godła RP oraz daty: 20-13. Napis na otoku: Skarby Stanisława Augusta Wacaław II Czeski.