50 zł, Skarby Stanisława Augusta – Bolesław Chrobry

bicie,
,
MK-4465 NH

Moneta jest wierną repliką , zachowuje średnice i wysokość reliefu, medalu wykonanego na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Wzorowane były na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie. aw. Życiorys Bolesława Chrobrego w j. łacińskim(Pierwszy w Polsce królewską koroną ozdobiony, granice państwa na Elbie, Dnieprze i Ossie jako zwycięzca oznaczył. Umarł Roku Pańskiego 1025, mając lat 58, w 33. roku panowania, dnia 3 kwietnia), pomniejszony w stosunku do oryginału o wielkośc otoku w którym napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 50 ZŁ. U dołu orzeł przyjęty dla godła RP oraz data emisji 20-13. rw. Popiersie króla ujęte w profilu prawym, w koronie otwartej z późniejszej epoki. W otoku napis: BOLESLAUS DICTUS CHROBRY SIVE STRENUUS, oraz sygnatury: I.P.H.F. Na obrzeżu napis: BOLESŁAW CHROBRY SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA.